home

Estonia eelvõimendi UP-010/УП-010 värskendamine, puhastamine ja modifitseerimine

Skeem: Estonia UP-010
Repair Book: Estonia UP 010 repair book
Repair Book 2: Estonia UP 010 repair book 2
Nende failide avamiseks on vajalik DjVu Viewer, mille saab siit: www.djvuviewer.com


Sattus töölauale üks tuntud ning palju laidetud Estonia eelvõimendi UP-010/УП-010.
Laidetakse just tema tämbri osa. Heli on tuim ja moonutustega. Seevastu Estonia lõppvõim UM-010 on üks parimaid nõukogude ajal toodetud võime. Seega on põhjust eelvõimu modida küll, et ta oleks lõppvõimule parim kaaslane.
Idee Estonia eelvõim ette võtta tuli Taavi blogist ja kellest endast oli ka palju abi. Taavi blogi saab lugeda siit: http://tfkaudio.blogspot.com/
Samuti oli palju abi Elfafoorumist ja tolle kasutajatest.

Aga projekti juurde siis.
Eelvõimu vigadeks olid:
1. Välimus korralikult määrdunud.
2. Tuled ei põlenud.
3. Heli oli vaikne ja ragises.
4. Poted ragisesid.
5. Lülitid ei fikseerunud vajutades ja ei tulnud ka enam välja.
6. Üks indikaatoritest ei töötanud.

Kõige tähtsam ilmselt on nii vanal isendil elektrolüüt kondensaatorite vahetus (edaspidi lüüdid), sest vanade vene lüütide eluiga on keskelt läbi 10 aastat. Seega sai tellitud uued lüüdid ja kui tellimust ootasin, siis võtsin esimesena ette puhastuse.
Pärast esipaneeli maha keeramist kukkusid välja kõik lülitite ümbrised peale ühe mis peaks olema kinnitatud esipaneelile liimiga, samuti klaas tulede eest. Tundus, et liim on juba ammu alla andnud:
   
Vana liimi sai maha nühitud 100-se liivapaberiga, samuti lülitite ümbristelt ja klaasilt:

Seejärel sai esipaneel koos keeratavate nuppudega puhtaks nühitud Cif-iga. Kahjuks on mõned õli plekke meenutavad laigud ikka õrnalt näha. Ilmselt on nad alumiiniumiga nii kõvasti reageerinud ja ennast sisse söövitanud:

Siis sai kõik detailid omale kohale tagasi liimitud super attackiga:

Lülitid nägid välja sellised:
   
Lülitid sai puhtaks vee ja lapiga hoolikalt hõõrudes:

Pärast esipaneeli tagasi panekut hakkasid kõik lülitid ilusti fikseeruma. Seejärel sai puhtaks nühitud ka tagapaneel, kontrollitud kõik kaitsmed ja puhastatud kaitsme pesad.
Kui lüüdid kohale jõudsid hakkasin neid vahetada. Esmalt pilt enne lüüdikuuri seest:

Kõigepealt vahetasin ära keskmised neli lüüti (pilt altpoolt plaati pärast kinni jootmist ning enne jalgade maha lõikamist):

Siis kaks väikest ülevalt:

Siis suured toitelüüdid. Need sai oma pesadest lahti kruvitud ning pesad kasti visatud paremaid aegu ootama:

Seejärel lõikasin väikeste kääridega ettevaatlikult lahti toite lüütide juhtmete ümber oleva niidi. Kuna tänapäeva lüüdid on oma tehnoloogia arenguga kabariidilt tunduvalt väiksemad, siis uued lüüdid jootsin otse plaadi jalgadele, esmalt muidugi sai maha joodetud valged juhtmed. Kindlasti tuleks jälgida, et lüütide polaarsus saaks õigetpidi:

Pärast kui kõik neli toitelüüti oma kohal, siis korpuse ja lüütide vahele panin kuumaliimi püstoliga liimi:

Veel üks pilt plaadist ning vahetatud lüütidest mis suure metall kaane all on:

Peale kõikide lüütide vahetust, kaasaarvatud indikaator plaadil, tegin proovi kas töötab. Tuled ikka ei põlenud. Seega sai tehtud mõningased mõõtmised ja välja joodetud testimiseks transistor KT602 (BM 86) plaadil VT53. Trans oli omadega kutu ja kuna mul kapiotsas vedeleb üks varuosadeks mõeldud Radiotehnika U-101 võimendi, siis sealt seest sobis väga hästi asemele KT961A. Peale vahetust hakkasid kõik tuled ilusti põlema väljaarvatud indikaator plaadil, millel töötasid ainult vasakpoolse indikaatori tuled. Hakkasin viga otsima ja vahetasin välja mitu katkist OP kiipi. Lõpuks muutus ainult indikaatori tulede käitumine ja päris korda siiski ei saanud. Et aega ja närvikulu kokku hoida sain Taavilt ühe vana eelvõimu vraki mille seest sai töökorras indikaatorplaat katkisega asendatud. Jootsin muidugi ka lüüdid ümber.

Seejärel sai kõik poted puhastatud Kontakt 7-78 spreiga, et ei oleks mingeid raginaid ja muid kõrvalisi helisi. Käisin üle ka kõik külm- ja halvad jooted.
Kui selgus, et eelvõimendi töötab ilusti, siis sai hakata ka natuke modima ja katsetama erinevaid viise Taavi blogi järgi.
Kuna volüümi pote külge käib veel lisaks neli toonkompensaatori juhet, siis saab nendega helis mängida. Esimesena proovisin nii, et võtsin lahti kõik neli viimast juhet millede kinnitus punktid plaadil on vastavalt numbritele 47-50. Heli muutus tunduvalt puhtamaks ja kõrvale meeldivamaks. Kuid kahjuks lahjenes tunduvalt bassiosa, isegi kui bassi pote põhja keerata, siis mina rahule ei jäänud. Seejärel jootsin tagasi juhtmed 47 ja 48 ning nende ees olevad takistid R104 ja R105, mis muidu on 1k Ohm vahetasin välja 8.2k Ohm vastu. Nagu Taavigi seletas, et siis kasutab bassi rohkem suurtes kondekates, skeemil C59 ja C60. Nüüd oli heli palju nauditavam, palju puhtam ja bassi osaga võib ka ära harjuda. Kõlariteks kasutan Estonia 35 AC-021, koos Priboi E014C ekvalaiseriga, mis muudab heli veel avaramaks, siis esialgu jään lõpptulemusega täitsa rahule:

Viimane pilt seest enne kaane kinni panekut.

Kuna Eesti kaubanduses on lüütidega kuidagi jamasti ja siis tuli ka veidi mahtuvusi ja taluvus pingeid muuta. Kokku sai tellitud kolmest erinevast kohast.
Väljavahetatud lüütide nimekiri:
4x 25V 200uf -> 25V 220uf
6x 50V 100uf -> 50V 100uf
2x 25V 50uf -> 25V 47uf
1x 50V 5uf -> 50V 6.8uf
1x 6.3V 50uf -> 16V 47uf
4x 6.3V 200uf -> 10V 220uf
2x 16V 200uf -> 16V 220uf
2x 6.3V 500uf -> 6.3V 560uf
4x 16V 5uf -> 63V 4.7uf
4x 50V 500uf -> 50V 560uf
2x 16V 20uf (bipolaarne) -> 16V 22uf (bipolaarne)

Valmis:
   

Vahepeal tegin veel ühe samasuguse moditud eelvõimendi ja värvisin korpuse aerosooliga mattmustaks. Must värv annab ikka kõvasti stiilsust juurde:
   

top