home

Radiotehnika UP-001/УП-001 värskendamine ja parandamine.

Skeem: Radiotehnika UP-001 skeem
Kasutusjuhend: Radiotehnika UP-001 kasutusjuhend
Repair book: Radiotehnika UP-001 repair book
Nende failide avamiseks on vajalik DjVu Viewer, mille saab siit: www.djvuviewer.com


Ühel kummalisel elu keerdkäigul sain endale Radiotehnika UP-001 eelvõimendi. Seisis mõnda aega nurgas kuni leidsin aega, et uurida mis ta endast kujutab ja mis tal viga on.
Toodeti neid alates 1986 aastast nõukogude Lätis Riia raadiotehases. Mõeldud olid nad siis 1. klassi eelvõimenditeks. Märkimist tasuvad kindlasti takistite baasil potakad. Esmalt siis pilte:
   

Esimese asjana märkasin, et võrgutoite väljavõtte pistik on korralikult põlenud. Ilmselt on sinna keegi pistnud palju karmima aparaadi, näiteks lõppvõimu. Tegelikult on need väljavõtted mõeldud toitma palju vähem tarbivate aparaatide jaoks, näiteks vinüülplaadimängija. Või on lihtsalt sinna mingi vigane aparaat pistetud või kurat teab mida:

Peale kaane maha keeramist vaatas vastu selline pilt:
   
Nagu näha, siis keegi on tolle ära põlenud pistiku pealt juhtmed maha lõiganud ja juhtmed üsna prostalt ümber ühendanud. Selline asi mulle ei meeldi ja tuleb kindlasti korda teha. Siis märkasin, et keegi on ka varem üritanud ühte transistorit toite plaadil vahetada:

Kuna asi toimis, siis jätan selle puutumata.
Kui eelvõimendit katsetasin, et kas ta üldse häält teeb, siis selgus, et poted ragisevad, heli oli kuidagi veider ja imelik võrguragin oli sees. Esimese asjana otsustasin ära vahetada kõik lüüdid. Kuid kuna toitelüütideks olid kasutusel kolme mass jalaga lüüdid, siis tuli natuke leiutada. Uurisin mööda interneeduse avarusi, et kuidas asja on lahendatud ja leidsin, et paljud on teinud üsna pornolt ja läbimõtlematult. Minu otsus oli massid ühendada kõige lähemalolevatest punktidest, et massi rajad oleks ilusti omavahel ühenduses ja kasutada mõnda silda. Teistmoodi paremat lahendust välja ei mõelnud.
Tegin pildi oma loogilisest lähenemisest. Joonistasin välja kõigi kuue lüüdi jalad. Kõige äärmised C11 ja C12 olid kahejalaga, seega neid ei joonistanud:
   
Rohelised punktid on vanade lüütide jalad, punased kriipsud on uued lüüdid ja sinised kriipsud on massi sillad.
Pärast kõikide lüütide vahetust:
   

Seejärel testisin uuesti. Heli läks paika ja kole võrgumüra kadus ära. Tundus, et Stereo/Mono potekas käitub kahtlaselt, tekitab katkestusi ja vajab ilmselt puhastust. See sai siis küljest joodetud ja juppideks võetud, korralikult puhastatud ja tagasi joodetud:

Teised potekad sai õnneks vatipulga ja viinaga puhtaks.
Elfafoorumi vahendusel sai leitud ka uued võrguväljavõtte pistikud, pisut teise kujuga kuid mõõtudelt täpselt parajad. Et välimus oleks ühtlane, siis otsustasin, et vahetan ära mõlemad. Pildil siis ära sulanud pistik ning uued ootamas ühendamist:
   

Eemaldasin vanad juhtmed ning asendasin uutega, kasutusele võtsin ka uued klemmid ning termokahaneva:

Seejärel pistsin kõik juhtmed omadesse pesadesse ja keerasin korralikult kinni:

Käisin üle ka kõik külmjooted, näiteks paistis, et toiteplaadil üsna kärsanud pistiku juures olev pistik XS5, mis ilmselt annab toite releele, loksus ja vajas üle jootmist. Seejärel eemaldasin puhastuseks esipaneeli, mille küljes olid lahti enamik nuppude fikseerimis jubinad, ilmselt sellepärast ka nupud logisesid vajutades. Need sai kõik puhastatud ja uue liimiga tagasi kinnitatud. Paneel sai puhtsaks vana hea Cif-iga, samuti nupud.

Kuna eelvõimendi ikka kohati streikis, tekitas kummalist särinat ja muid veidraid helisi. Süüdistasin toiteplaati, aga ei osanud ilma ossita kuskilt läheneda. Nii viisin ta ühe tuttava juurde uurida. Selgus, et ära vahetatud transistor toiteplaadil oli asendatud valega ning üks transistor oli juba tehases vale pandud. Vähemalt skeemi järgi. Need sai ära vahetatud ja võimendi tagasi koju toodud. Kuid teine anomaalia jäi ikka alles. Kõik juba mängis ilusti ja puhtalt, olin väga õnnelik, et olin saanud endale ühe parimatest nõukaaja eelvõimenditest, seda just takistite baasil potekate pärast. Viga oli selles, et kohati viskas nagu võrgu särinat sisse. Tegin mõned nädalad pausi ja uurisin uuesti, mis seda põhjustada võib, ei raatsinud teda niisama kapipeale seisma jätta. Leidsin, et särina tekkimise ajal vilkus ka toitelüliti. Tundus, nagu asi oleks kusagil toites ikka. Kui klõpsisin sisse/välja lülitit, et saada rohkem selgust, siis hakkas aina enam tunduma, et just sealt see viga tuleb. Kuna mul oli varasemalt hangitud uusi samasuguseid toitelüliteid, siis otsustasin, et lõhun vana ära ja uurin mis seal sees toimub. Vaatepilt oli selline:

Nagu pildilt näha, siis toitelüliti jalad olid korralikult mingi oksüdeerunud pasaga kaetud, seepärast ei andnud need ka korralikult ühendust. Ja nii saigi sinna asemele joodetud täitsa tutikas toitelüliti:

Nüüd mängib võimendi täiesti puhtalt ja ilma ühegi veata juba kuu aega. Sujuvalt vahetasin ta tänu palju puhtamale ja stabiilsemale helile välja oma vana Estonia eelvõimuga. Tuleviku plaaniks jääb veel korpuse mustaks värvimine, et saada lahti nendest rõvedatest jälgedest mis sinna peale on mingi teise aparaadi jalad sulatanud.

Pildid lõpptulemusest ja kogu minu praegusest komplektist:
   
   
   


top