home

Radiotehnika U101/Y101 värskendamine, kaasajastamine ja modifitseerimine

Kasutusjuhend: Radiotehnika U101 kasutusjuhend
Repair book: Radiotehnika U101 repair book
Nende failide avamiseks on vajalik DjVu Viewer, mille saab siit: www.djvuviewer.com


Õppimis huvist võtsin kätte tuntud Radiotehnika võimendi.
Paljud targemad räägivad, et too on üks väga kehva võimendi ning välja tuleks koukida eelvõimendi koos lõppvõimuosaga või teha lõpp üldse ümber, teha ümber ka toiteosa jne. Nii ei jäägi originaalist midagi alles. Minu isiklik arvamus on, et U101 on üks täitsa asjalik võimendi mitte nõudlikule inimesele ja pealegi annab teda ilusti modida ja kasutada õppematerjalina. Minu otsus oli visata välja sisendselektor plaat mida läbi signaal jookseb eelvõimendisse jube pika ringiga läbi opakate ja muude detailide mis heli moonutada võivad. Eelistan jätta ülejäänud osa ikkagi originaaliks või siis korrigeerida nipet-näpet. Võimendist tuli välja siis täisvõim ainult ühe sisendiga, et ei oleks segavat phonokorrektorit ega muud sodi. Aga kõigest järgemööda.

Probleemideks olid:
1. Kõlarid mängisid vaikselt, üks kanal teisest veel vaiksemalt.
2. Kole urin ja surin oli kõlaritest kuulda.
3. Pisut ka määrdunud, tolmune ja korpus täkkeline.
4. Jne.

Esmalt siis pildid milline too võimendi välja nägi:
   
Pilt ka seest enne midagi näppimata:

Esimese asjana kiskusin välja phonokorrektori ning proovisin korra käima panna. Rõve urin ja surin kadus sellega ära. Tihti just see metallist karp selektor plaadil tekitabki võõraid ja moondunud hääli helis. Põhjuseks ilmselt seal sees kuivanud lüüdid. Seejärel sai lahti võetud kõik juhtmed mis jooksevad sisendselektor plaati, siis jootsin lahti toitejuhtmed, ning eemaldasin plaadi:

Seejärel eemaldasin kõik kaablid mis üle jäid. Esiteks lintmaki pote juhtmed, siis toite juhtmed ning sisendselektor pote juhtmed. Potede külge ei tohiks jääda ühtegi juhet. Pildil viimane sisendi valikuks mõeldud pote:

Jätsin pote augutäiteks ja ilupärast külge. Võibolla kunagi keegi tahab neile miski otstarbe leida. Näiteks paigaldada LED valguse ja potest LED-idele värve valida või neid vilkuma panna. Või ehitada bypass, et signaal otse lõppvõimu saata. Inimesi ja maitseid on igasuguseid. Pilt sellest mis kõik üle jäi:

Pärast tagakaane eemaldamist puurisin läbi needid mis hoidsid kõlari pistikuid:

Seejärel tekkis mõttepaus ja mõtlesin tükk aega, et kuidas ma uued RCA ja kõlaripistikud paigaldan. Käisin läbi kõik oma kola nii mõtetes kui füüsiliselt ja ei leidnud midagi sobivat. Seega otsustasin kasutada Taavi ideed ja võtsin kasutusele vana CD karbi tagakaane. Taavi blogi on aadressil: http://tfkaudio.blogspot.com/
CD kaanest lõikasin välja paraja suurusega tüki. Pärast mõõtmist ja katsetamist puurisin augud ja tegin pildi kuidas plaat jääma peaks:

Kui asi sobis, siis puurisin plaadile augud RCA pesadele. Pärast kerget matemaatikat mõõtsin välja nelja kõlari pistiku jaoks keskpunktid ja puurisin neile ka augud.
Enne kui projekti ette võtsin, mõtlesin, et kas kasutan Eestis leiduvaid odavaid plastik juppe või võtan kasutusele kvaliteetsed kullatud pistikud. Oomipoest sain RCA kullatud pesad, aga kõlaritele ma Eesti kaubanduses korralike pistikuid ei leidnud. Kui ka oli, siis üsna kirve hinnaga. Need sai tellitud teiseltpoolt maakera. Kätte saades oli endalgi üllatus kui suur kvaliteedi vahe on neil mis Eestis müüakse. Tellitud pistikutel on tihendid vahel ja klemmid on juhtmetele tunduvalt jootesõbralikumad. Pilt siis pärast pistikute plaadile kinni kruvimist ning kõlarijuhtmete jootmist:

Ning plaadi kinnikruvimine. Hiljem sai paremale plaadi serva ka üks poldi auk puuritud, et plaat tugevamalt hoiaks ja ei logiseks.

Käisin läbi oma kastitäie juhtmeid ja kaabelid, et leida uus signaalkaabel. Leidsin ainult kaks sobivat kandidaati. Üks USB pikendus, millel oli korralik punutud varjestus ja täpselt 4 juhet sees. Teiseks jäi pihku miski sinine printeri kaabel. Kuna USB-d ehk võib vaja minna, siis lõikasin otsa maha printeri kaablil. Selgus, et kaabel on topelt varjestusega, esimene kiht on traati ja teine kiht fooliumi laadset paberit. Ideaalne uueks signaalkaabliks. Õnneks oli kaabel nii pikk, et seda jäi veel paari võimendi jaoks üle:

Vana signaalkaabel mis jooksis kuskilt ringiga eelvõimule on õnneks ühendatud pistikuga, nagu ka paljud teised kaablid, mis teeb võimendi modimise veel lihtsamaks ja ei pea kaableid kuhugi plaadile jootma ja radasi rikkuma. Signaalkaabli pistikust eemaldasin pin-id:

Pin-idelt jootsin vanad juhtmed küljest ja asemele jootsin uue signaalkaabli otsad:

Valge ja musta juhtme võtsin miinuseks, need jooksevad ühte. Punase ühendasin nii, et too jookseks punasesse RCA pesasse ja roheline musta. Tähtis, et kanaleid sassi ei aja. Pärast pistikusse tagasi panekut:

Seejärel jootsin juhtmeotsad RCA pistikute külge:

Eelvõimu poolne ots:

Kaabli enda paigaldasin siini taha mille taga enne oli peidus kaabel mis ühendas selektorplaati ja vasakpoolset lintmaki potet:

Seejärel tagakaan tagasi peale, et töövilju silmaga nautida:
   
Tegin ka kohe katset, et kas kõik töötab. Nii uskumatu kui see ka pole. Kõik töötab!
Kuid kõlarid mängisid ikka vaikselt nagu alguses, nii, et võis vabalt heli põhja keerata, et oleks midagi kuulda. Sisetunne käskis ära vahetada mõlemil lõpuplaadil lüüdid, mis skeemil on tähistusega C3. Pärast nende vahetust läks heli paika ja võim lõugas kuidas jõudis. Seejärel tegin algust kõikide lüütide vahetusega. Paljud väikesed lüüdid olid juba üsna suremis äärel, alt juba imelikuks tõmmanud, ehk siis üsna "plahvatuse" äärel. Esmalt vahetasin kõik lõpu plaatide lüüdid ja siis testisin, kas ikka töötab. Seejärel relee plaat. Test. Eelvõim. Test. Viimasena võtsin ette toitelüüdid. Toitesse panin parempoolt kahele esimesele 50V 2000uf asemele 35V 4700uf. Suurema mahtuvusega peaks andma juurde ka parema bassi. Paljud panevad veel suurema mahtuvusega, koguni 15 000uf, aga isiklikult leian, et ei ole mõtet, ega ta subwoofri võimendi ole. Pealegi saab käima lülitades muidu võimu trahvo tunduvalt suurema koormuse, et need lüüdid täis laadida. 4700uf on täiesti piisav, et bassi nauding kätte saada. Pilt kui kõik vahetatud:
   

Pärast seda kui kõik vahetatud ja ise rahul, proovisin kuidas töötavad 10MAC kõlaritega. Kui laua värisema pani, siis otsustasin, et proovin ka Estonia 35AC-021 kõlaritega. Heli on ilus ja puhas, bassi on korralikult ja terve tuba väriseb mõnusalt.
Vahepeal sai puhastatud cif-iga esipaneel ja nupud. Poted said puhastatud Kontakt 7-78 spreiga, enam ei ole ühtegi raginat ja poted keeravad mõnusalt ja libedalt. Mõni pilt ka, nagu pildilt näha, siis helivaljuse pote oli kraapinud koleda kriimu paneelile, aga õnneks jääb see suuremasosas peitu:
   
   
Otsustasin, et kui juba põhjalikumalt olen asja ette võtnud, siis vahetan ühtlasi ka transistorite ja radikate vahel ära termopasta. Kõige lihtsam on ligi pääseda neile, kui joota radikad plaadi küljest lahti. Soovitatavalt enne transid radika küljest lahti kruvida, et liigne kuumutamine lahtijootmisel neile viga ei teeks.
Vana kuivanud pasta:

Uus pasta kantud transidele:

Pärast veendumist, et kõik ilusti töötab hakkasin mõtlema mida ette võtta korpusega. Ülemistel piltidel on näha milline ta välja näeb. Esmalt võtsin ära kaitsepleki mis omakorda sai kerge painutuse osaliseks, et ta edaspidi sirgena püsiks. Võtsin maha ka tolmukaitseriide millel kenad ajahamba kogutud tolmu triibud peal:

Kaitseplekk sai üle värvitud mattmusta aerosool värviga. Tolmulapp sai puhtaks pestud. Korpuselt lihvisin maha vana spooni ja värvisin üle Pinotex pähkli tooni puidukaitse vahendiga. Siis uuesti lihvi ja uus kiht Pinotexi ja nii mitu korda kuni tulemusega enamvähem rahule jäin.
Lõpptulemus:
   

top