home

Estonia lõppvõimendi UM-010/УM-010 värskendamine ja modifitseerimine

Skeem: Estonia UM-010 - Skeemi avamiseks on vajalik DjVu Viewer, mille saab siit: www.djvuviewer.com

Ühel ilusal päeval põles maha minu Estonia lõppvõimendil üks kanal. Kuna võimendi oli kardinale üsna lähedal ja signaal kaabel mis jookseb võimendisse, sai ükspäev kardinat ette tõmmates pihta, ning järgmine hetk oli suitsupilv üleval. Seda võimendit peetakse nõukaajal toodetud võimendite seas üheks parimaks oma suurepärase heli esitamise poolest. Aga ka parimatel asjadel esineb omi vigu. Nõrgaks küljeks on just tema sisend. Kui võimendi on sisse lülitatud ning sellel ajal näppida tema sisendit, kas siis sisend kaablit eemaldades või külge ühendades tekkib väike katkestuslik lühis (ei oskagi seda täpselt sõnastada) mille tulemusel põlevad maha lõputransistorid, üldjuhul koos eesolevate transide ja takistitega. Pärast kaane maha kruttimist avastasin, et sisendiplaadil oli sisendpistiku jalad täis külmjooteid ja lihtsalt loksus plaadil ja andis lühist. Õnneks on olemas väike trikk, et pingestatud võimendi sisendit näppides midagi ei juhtuks, aga sellest järgemööda.
Ostsin doonoriks ühest tuntud kuulutuste portaalist samasuguse Estonia lõppvõmendi. Veaks oli märgitud, et üks kanal ei tööta, mõtlesin, et saan sealt teise kanali jaoks töökorras uued jupid. Nägi tema siis välja selline:

Sisse vaadates avanes selline pilt:
   
Leidsin ka paar tootmiskuupäeva, tundub, et ei olegi kõige vanem võimendi, toodetud kõigest pisut enne Eesti Vabariigi taasiseseisvumist:
   
Lähemal vaatlusel leidsin niiöelda mitte töötavas kanalis ühe kummaliste jalgadega transistori. Tundub, nagu oleks keegi jootnud vanadele jalgadele uue transi:

Oli teine ka üsna vildakas. Lükkasin ta sirgeks ja sisetunne ütles, et proovi nüüd uuesti, kas selle transi näppimine mõjutas midagi. Ja nii oligi, "surnud" kanal ärkas ellu ja mängis ilusti, ilmselt ei andnud need vildakad jalad korralikult kontakti. Kuna sellist ülepõlve logisevat pornot ma ei salli, siis jootsin ta välja ja leidsin Estonia eelvõimendi vrakist mis on mõeldud varuosadeks, uus sobiliku töökorras transi asenduseks.

Kuna võimendi hakkas ilusti tööle, siis otsustasin, et teen siia lehele väikese ülevaate ja vahetan ühtlasi kõik väikesed elektrolüüt kondensaatorid ja kõrvaldan ka sisendi probleemi. Mõned lüüdid olid juba natuke "halvaks" kuivanud. Vahepeal tegin pildi uute lüütide joodetud jalgadest enne maha lõikamist:

Sisendi probleemile leidsin lahenduse Elfa foorumist kus on palju sellest juttu. Nimelt tuleks vahetada madalpääsufiltris kaks väikest kondensaatorit. Vastavalt skeemile siis C1 ja C2 millede algne mahtuvus väärtus on 270pf. Selline roheline:

Asemele jootsin uued konded mahtuvus väärtusega 680pf:

Nende kahe kondeka mahtuvuse suurendamisega mõlemis kanalis, ei juhtu enam midagi kui peaks kogemata tekkima taas sisendis lühis. Targemad kes on sellisel moel käitunud ja mõõtnud niiöelda taasesitatava heli lõikesagedust, ütlevad, et nende kondede mahtuvuse suurendamine toob lõikesaguduse kõrgete osas natuke madalamale. Julgen öelda, et tavakuulaja seda erinevust tähele ei pane. Pärast seda kui sai pinged ka üle kontrollitud, mis olid ilusti paigas, jootsin kindlusemõttes üle ka sisendplaadil sisendipistiku jalad ning tegin viimase pildi:

Esialgu jätsin vahetamata toitelüüdid, kuna need töötavad ja nende tüki hind poes on umbes 20 eurot. Kuna pealmine katteplekk oli roostes, siis vahetasin ka pleki koos esipaneeliga oma vana võimendi omadega ära.
Nüüd on mul vähemalt korralik Estonia lõppvõimendi koos eelvõimendiga mis peaks vastu pidama järgmised 20 aastat.

Täiendus:


Tuleb oma sõnu süüa, ei pidanudki järgmised 20 aastat vastu. Pigem kaks kuud kuni võimendi hakkas kahtlaselt käituma. Sisse lülitades enne relee rakendumist oli kuulda kõlarites urinat. Peale relee rakendumist kadus ära. Seejärel hakkas heli moonutuma, sahisema ja kohati katkema, kuni ükspäev jäi üks kõlar üldse vait. Asi oli selge, tuleb osta uued toitelüüdid mis eelmine kord vahetamata jäid. Enne muidugi sai toonorist võetud lüütidega proovida, mis paar päeva hiljem hakkasid õrnalt samamoodi käituma. Pilt siis vanadest ja uutest Samxon 22 000uf ja 63v lüütidest, huvitav, et vana 63v lüüt on poole väiksem kui toonorist võetud 50v:

Kuna Samxonid on kabariidilt teist mõõtu, siis kleepisin elektriteipi ümber lüüdi klemmide, et nad mitte mingil juhul kogemata vastu korpust ei puutuks:

Seejärel leidsin kapist mingid vanad kummiribad mis ilmselt on kusagil varem lüüte kinni hoidnud. Need sobisid ideaalselt, et uued lüüdid vanade klambrite vahele tugevalt kinnitada. Juhtmete otsas olevad klemmid puhastasin kergelt liivapaberiga, ühendasin ära ja oligi tehtud:
   

Ei taha ära sõnuda, aga loodan, et nüüd töötab ka järgmised kaks kuud :)

top